Dňa 27.septembra 2024 sa žiaci sexty, II. A a II. B triedy, navštevujúci voliteľný predmet Prírodovedné praktikum, zúčastnili Európskej noci vedy 2024 v obchodnom centre Mirage v Žiline. Táto akcia bola zameraná na propagáciu vedy a techniky medzi deťmi a mladými ľuďmi. V rámci tohto festivalu sme si mohli prezrieť vyše tridsať workshopových stánkov a vypočuť si rôzne prednášky. Bolo možné skúsiť virtuálnu realitu, pozorovať 3D tlačiareň, vidieť rôzne živočíchy, rastliny, ako aj iné mikroorganizmy pod mikroskopom. Dalo sa vidieť seba samého v termokamere, vyskúšať si farebné chemické pokusy, legové roboty, moderovanie v televíznom štúdiu, či odniesť si vlastné vyrazené odznaky a iné predmety. Festival ponúkol veľa zaujímavého nielen na pozeranie, ale hlavne na načerpanie nových inšpirácií v neustále napredujúcom svete moderných technológií v oblasti vedy a techniky.
Filip Močiliak, II. A
Pre viac fotografií kliknite na "Čítať viac".
Čítať ďalej: Európska noc vedy - 27. septembra 2024
V utorok 8. 10. 2024 o 10.00 sa v reprezentatívnych priestoroch Sobášneho paláca v Bytči uskutočnilo oceňovanie úspešných bronzových a strieborných absolventov DofE (Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu) zo Žilinského kraja za rok 2023/24. Počas slávnostnej ceremónie boli našim dofákom a dofáčkam odovzdané certifikáty a odznaky, ktoré symbolizujú ukončenú bronzovú alebo striebornú úroveň.
Absolventi DofE sa počas svojej účasti v programe naučili prekonávať rôzne prekážky pri plnení svojich cieľov, nezištne pomáhať druhým, spolupracovať v tíme. Rozvíjali svoj talent a kreativitu, zlepšovali svoje športové výkony. Potrebovali vyjsť zo svojho pohodlia, zo svojej komfortnej zóny, keď počas expedície niesli ťažký ruksak, varili si jedlo v prírode a spali v stane, ktorý si sami rozložili. Zažili krásne dobrodružstvá a stali sa časťou priateľskej DofE komunity.
Všetkým úspešným absolventom srdečne blahoželáme a držíme palce všetkým, ktorí sa rozhodli do Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu zapojiť v tomto školskom roku alebo plánujú pokračovať na vyššej úrovni.
Zoznam ocenených absolventov DofE:
Bronzová úroveň:
1. Simona Burdelová
2. Filip Močiliak
3. Adam Slosiar
4. Emma Kmeč
5. Alžbeta Červeňová
6. Beáta Kultanová
7. Tereza Šuchaňová
8. René Rusina
9. Sabína Sofia Szuperáková
10. Viktória Tekeljaková
11. Michal Kováčik
12. Marian Blšák
13. Sofia Šafaříková
Strieborná úroveň:
1. Samuel Slosiar
2. Meggy Evans
3. Viktória Hegedüšová
4. Tereza Tarabová
5. Lucia Letošová
6. Matias Kubáň
7. Anna Jozefková
8. Lea Lipovská
9. Laura Bedeová
Gautam Rana, veľvyslanec Spojených štátov amerických na Slovensku, prijal a ocenil úsilie najlepších absolventov vzdelávacích programov Junior Achievement Slovensko ako aj ich učiteľov, bez angažovanosti ktorých by sa tieto úspechy nedali dosiahnuť. Boli to absolventi programov Viac ako peniaze, Zručnosti pre úspech a Aplikovaná ekonómia, ktorí v uplynulom školskom roku vynikali v celoslovenských alebo medzinárodných súťažiach.
Ocenené školy boli:
• Gymnázium Michala Miloslava Hodžu, M. M. Hodžu 680/9, Liptovský Mikuláš – Mgr. Monika Hazuchová, Damián Beňo (oktáva), Marek Repa (IV.B)
• Stredná priemyslená škola elektrotechnická, Hálova 16, Bratislava
• Gymnázium, Školská 234/8, Považská Bystrica
• Stredná odborná škola obchodu a služieb, Piešťanská 2262/80, Nové Mesto nad Váhom
• Gymnázium Jána Hollého, Na hlinách 7279/30, Trnava
• Stredná odborná škola techniky a služieb, Pod amfiteátrom 7, Levice
• Obchodná akadémia, Bernolákova 2, Martin
Spojené štáty sú kolískou Junior Achievement, pretože to boli americkí podnikatelia, ktorí pred viac ako 100 rokmi prišli s myšlienkou zážitkového vzdelávania. Vďaka nim môže JA Slovensko pomáhať mladým ľuďom rozvíjať podnikateľské, finančné zručnosti a schopnosti potrebné na úspech v digitálnom veku.
Zelená škola Vás pozýva na druhú diskusiu na tému Energetiky.
Moderuje: Damián Girašek
V piatok 20. septembra 2024 sa študenti – dobrovoľníci zapojili do celoslovenskej zbierky Biela pastelka. Zbierka vďaka pomoci dobrovoľníkov môže zlepšiť životy tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii. Cieľom zbierky bolo získať finančné prostriedky na podporu ľudí so zrakovým postihnutím. Výnos Bielej pastelky je každoročne použitý na poskytovanie sociálneho poradenstva a sociálnej rehabilitácie, teda na financovanie aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života. Biela pastelka patrí medzi 10 najväčších zbierok na Slovensku.
Ďakujeme našim dobrovoľníkom!
Zbierky sa zúčastnili: Kubíková Sabína, Perončíková Dajana, Ujčíková Nina, Bedeová Laura, Šuchaňová Tereza, Radičová Martina, Stanko Jakub, Šimonová Valentína, Beata Herichová, Natália Jurčová
Na začiatku školského roka, v dňoch 3. - 5. 9. 2024 sa opäť uskutočnil Adaptačný výcvik pre žiakov prvého ročníka. Organizovali ho žiaci tretieho ročníka. V jednom z troch dní absolvovali prváci teambuildingové a spoznávacie aktivity na chate Spojár v Žiari.
Ďalší deň zas spoznávali priestory budovy a chod našej školy. Posledný deň sa uskutočnila ročníková súdržnosť, ktorej sa okrem tried I. A a I. B zúčastnili aj žiaci kvinty. Všetky tieto aktivity mali zabezpečiť, aby sa prváci spoznali medzi sebou nie len v triede, ale aj v ročníku a aby si vytvorili dobrý kolektív, ktorý im vydrží celé štyri roky.
Prvákom prajeme aby si svoj čas na tejto škole užili a využili ho naplno. Aby im naša škola dala možnosť vyštudovať akýkoľvek odbor, ktorý si vyberú.
Eva Kučerová, III. A
Pre viac fotografií kliknite na "Čítať viac".
Čítať ďalej: Adaptačný výcvik pre žiakov 1. ročníka - 3. - 5. septembra 2024
V prvý deň nového školského roka sme sa všetci stretli na školskom dvore. Riaditeľ školy Jozef Škorupa privítal žiakov v novom školskom roku, vyjadril presvedčenie že si počas prázdnin oddýchli a sú plní síl pre ďalší rok štúdia. Zároveň privítal aj Mgr. J. Odlevákovú, ktorá sa vrátila z materskej dovolenky.
Naša ponuka krúžkov na školský rok 2024/2025.
Slávnostné otvorenie školského roka 2024/2025
sa uskutoční dňa
2. 9. 2024 o 8.00 hod.
na školskom dvore.
Žiaci prímy, I. A a I. B budú v tento deň dostávať učebnice.
Zoznamy žiakov I. A a I. B triedy budú zverejnené na školskom dvore.
Stránkové dni a hodiny v školskej jedálni počas letných prázdnin 2024:
15. 07. 2024 – 31. 07. 2024
06. 08. 2024 – 08. 08. 2024
20. 08. 2024 – 30. 08. 2024
Vždy od 07:00 – 12:00.
Vedúca školskej jedálne
Eva Kelovská
0918 891 910
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Na konci školského roka sme sa všetci odfotili.
Školský rok 2023/24 sme zakončili tradičným spôsobom. Žiaci dostali od svojich triednych učiteľov vysvedčenia, ocenili sme tých, ktorí pracovali nad rámec svojich povinností a poďakovali sme za prácu v tomto školskom roku žiakom aj učiteľom.
Pre viac fotografií kliknite na "Čítať viac".
Čítať ďalej: Slávnostný záver školského roka 2023/24 - 28. júna 2024
V dňoch 17. - 20. júna 2024 sa tím účastníkov Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu (DofE) na zlatej úrovni zúčastnil štvordňovej kvalifikačnej expedície v Pieninách. Počas expedície splavovali Dunajec viac ako 60 km a pešo prešli 15 km.
Tím: Mia Belica, Ondrej Machovec, Nela Tóthová (všetci sexta), Juraj Valo (III. A)
Expedičná trasa: Červený Kláštor cez Pieniny – Lysá nad Dunajcom – Krościenko nad Dunajcom – Jazovsko – Stary Sącz
Vo štvrtok 27. júna 2024 sa náš školský parlament stretol so zástupcom nadácie DUMI, ktorá podporuje Liptovskú nemocnicu, aby odovzdal výťažok z 18. ročníka benefičného plesu GMMH. Konkrétne to bolo 1 410 €, ktoré budú použité na zlepšenie vybavenia našej nemocnice.
Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
Martina Radičová, kvinta
Studené marcové rána sme využili na zaujímavú aktivitu. Skúmali sme ľudí a predmety pomocou termokamery. Zaujímavé bolo pozorovanie tepelného vyžarovania ľudí (najviac vyžarovali nezahalené tváre). Následne sme skúmali autá na dvore, no najmä budovu školy. Na termokamere bolo dobre vidieť otvorené okná a vetračky. Takisto sme si všimli rozdiel v tepelných stratách na miestach s rôznou hrúbkou zateplenia. Prekvapil nás kamenný obklad v spodnej časti našej historickej budovy, ktorý vyžaroval viac tepla ako klasické steny nad ním.
Matúš Gavalec, tercia
Pre viac fotografií kliknite na "Čítať viac".
Čítať ďalej: Termosnímkovanie
V dňoch 6. - 9. júna sa vo Svite konal prvý ročník bádateľského festivalu GLOBE Games na Slovensku. Zúčastnili sa ho 4 študentky triedy sexta: Mia Belica, Ella Schwarz, Tamara Tomčíková a Nela Tóthová v sprievode s pani profesorkou M. Mišíkovou. Festival na štyri dni prepojil žiakov a učiteľov s vedcami a odborníkmi zo Slovenského hydrometeorologického ústavu, Tatranského národného parku, Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava, Projektu Populair, Centra vedy, výskumu, environmentálnej výchovy a vzdelávania Malá líška, GearCheckers, UMB Banská Bystrica, DAPHNE - Inštitútu aplikovanej ekológie, vzdelávacieho centra Tereza a NASA. Pozvanie prijal aj Peter Falcon, špecialista na komunikáciu v oblasti vedy o Zemi v Jet Propulsion Laboratory NASA, ktorý nám, študentom, aj pedagógom priblížil, ako a kde sa dajú nájsť otvorené dáta NASA o Zemi a ako ich študenti môžu využívať vo svojich projektoch.
Stredná odborná škola polytechnická J. A. Baťu vo Svite nás spolu s učiteľmi privítala na ich pôde a počas bádateľského festivalu nám poskytli ubytovanie v triedach ich školy.
Prvý večer sme absolvovali maľovanie kamienkov pri Batizovských jazerách. Nasledujúci deň nás čakala prezentácia nášho projektu s názvom Z kaluže do bariny v anglickom jazyku priamo pred Peterom Falconom. Zo začiatku sme mali možnosť sledovať prezentáciu iných skupín a nakoniec prišiel rad aj na nás. Prezentáciu sme zvládli a okrem veľkej pochvaly od Petera aj ostatných členov poroty sme si odniesli aj náučné knižky, tematické ponožky a iné odborné materiály, ktoré sme venovali našej škole. Koniec dňa sme zakončili v Dome kultúry, kde sa o program postarali žiaci z tejto strednej školy. Zároveň sa premietali videovizitky jednotlivých zúčastnených škôl zo Slovenska a Českej Republiky, na priblíženie našich niekoľkomesačných bádaní.
V tretí deň sme absolvovali expedíciu na rašeliniská v Spišskej Teplici spolu s pánom odborníkom z DAPHNE, ktorý sa s nami podelil o históriu a zmeny, ktoré vykonali v priebehu rokov. Cesta naspäť nám dala celkom zabrať, keďže sme sa vracali naspäť pešo zo Spišskej Teplice až do Svitu. Po príchode sme mali mali čas si chvíľu oddýchnuť a večer nás čakal program v škole, kde sme boli priradení do tried s neznámymi žiakmi a snažili sme sa navzájom spoznať. Toto zoznamovanie nám veľmi pomohlo, lebo v náš posledný deň sme absolvovali terénnu hru s tými žiakmi, ktorých sme stretli v triede, takže naša tímová práca bola fakt dobrá. Chodili sme po rôznych stanovištiach po lese a pokúšali sme sa nestratiť. Škola nám poskytla aj tablety s mapkou, ktorá bola veľmi nápomocná. Po terénnej hre sme sa všetci zúčastnili gúľania zemegule po Svite, ktorú sprevádzala bubnová skupina BATIDA. Po slávnostnom ukončení sme vo večerných hodinách išli domov.
Celý bádateľský festival GLOBE Games sme si užili a dúfame, že aj budúci ročník sa staneme jeho súčasťou.
Tamara Tomčíková, sexta
Dňa 18. júna 2024 sa konala súťaž Družstiev mladých zdravotníkov II. stupňa, v ktorej súťažili zdravotníci, žiaci 2. stupňa základných škôl a prímy až kvarty osemročných gymnázií z okresov Liptovský Mikuláš a Ružomberok. Zapojili sa do nej dve naše družstvá, ktoré sa pod vedením p.p. Ďaťkovej pripravovali na toto podujatie celý rok v zdravotníckom krúžku.
Súťažiaci boli skúšaní zo zdravotníckych vedomostí, z vedomostí o Medzinárodnom hnutí Červeného kríža a Červeného polmesiaca, predviedli kardiopulmonálnu resuscitáciu a snažili sa vyriešiť dve modelové situácie.
Z víťazstva sa tešil tím pod vedením kapitánky Natálie Smitekovej v zložení: Ema Brezňanová, Vivien Hesteriaková, Peter Kompiš (všetci z prímy) a Liliany Hikovej zo sekundy.
Náš druhý tím, ktorý tvorili kapitánka Simona Iľanovská z kvarty, Tereza Kováčová, Daniel Šmiček, Timea Tuturová a Tereza Urbanovičová z prímy, skončil na krásnom 3. mieste spomedzi 16tich súťažiacich družstiev.
Srdečne gratulujeme k úspechu!